Що таке VPS / VDS, віртуальний хостинг, виділений сервер і в чому їх відмінності
Зміст :
- Що ж таке хостинг
- Навіщо потрібен хостинг?
- Які види хостингу бувають?
- Чим відрізняються VDS і VPS
- Як вибрати дата-центр для розміщення свого сайту
Звичайний користувач Інтернету навряд чи замислюється про те, як працює сайт, що потрібно для того, щоб він був першим і т.д. Якщо ж ви є власником сайту, то знати, що таке хостинг, ви зобов’язані. Відразу відзначимо, що якщо тип ресурсу не відповідає обраному варіанту хостингу, сайт просто буде опускатися в пошуковій видачі, адже його завантаження буде критично низьким. І навпаки, якщо придбати хостинг, розрахований на великі ресурси він не підійде для блогу чи сайту-візитки. У даній статті ми розповімо, що таке віртуальний хостинг і виділений сервер.
Що ж таке хостинг
Сторінка сайту завантажується тому, що десь працює комп’ютер (який називається сервером), де зберігаються файли з текстом, картинками, відео і т.д. Такий сервер зберігає весь контент ресурсу і завантажує його тоді, коли користувачі заходять на сайт. До слова, чим популярніший сайт, тим більше серверів йому потрібно. Наприклад Facebook використовує 50 000 серверів. І тут ми підійшли до того, що таке хостинг. Це оренда місця на сервері і його потужності. Дана послуга платна. За допомогою хостингу сайт розташовується на просторах Інтернету, і він може функціонувати. Завдяки цьому, сайт доступний користувачеві 24 години на добу, весь рік. Якщо звичайно власник сайту проплатить оренду хостингу.
Навіщо потрібен хостинг?
Розробники сайтів знають, що ресурс складається з набору певних файлів і поки сайт знаходиться на етапі розробки, вони зберігаються на локальному диску стаціонарного ПК. Але цього недостатньо для того, щоб веб-ресурс запрацював. Ми вище написали, що для того, щоб на сайт змогли заходити користувачі, необхідно розмістити всі підготовлені файли на хостингу. У зворотному випадку про ресурс ніхто не дізнається.
Можна сказати, що хостинг – земля для будинку, яка забезпечує, то, що в цей будинок можуть заходити люди з Мережі. Хостинг служить місцем для зберігання контенту. Важливо вибирати якісний хостинг, щоб робота сайту була коректна. Якщо у вас великий проект, то підбирайте відповідний хостинг, здатний завантажувати багато файлів великого обсягу.
Які види хостингу бувають?
Хостинг можна розділити на дві основні категорії: платний і безкоштовний. Другий варіант актуальний для невеликих ресурсів. Наприклад для сайту-візитки, де є мінімальний набір інформації. Користувач нічого не платить за оренду місця, але при цьому якість послуги залишає бажати кращого. Якщо для вас важливий ваш сайт, краще скористатися платним хостингом. У нього є кілька підвидів:
- Віртуальний. На одному сервері розміщується кілька сайтів.
- Віртуальний виділений сервер. Провайдер дає гарантію на виділення певної кількості обсягу ресурсів.
- Виділений сервер. Під один сайт виділяється один сервер.
Розглянемо докладніше.
Віртуальний хостинг
Під віртуальним хостингом мається на увазі сервер, потужність і простір якого ділиться між багатьма користувачами. Кожен з власників отримує певне місце під свій ресурс і розпоряджається ним. Нічого встановлювати і шукати самостійно не потрібно.
Хостинг типу shared відмінний варіант для невеликих проектів. Наприклад, для сайтів-візиток. На сьогодні, такий хостинг – популярне рішення, так як ціна на нього досить низька, а налаштування прості.
Переваги | Недоліки |
Адекватна ціна. До 10 доларів / місяць | Не найкращий варіант для великих сайтів |
Панель управління зрозуміла і проста. З нею розбереться навіть новачок. Немає необхідності наймати фахівця, щоб він здійснював налаштування | Через те, що на сервері розміщується багато сайтів, він може виснути. Це буде помітне на роботі кожного ресурсу |
Всі найважливіші і серйозні настройки лежать на плечах компанії-хостера. Користувачеві не потрібно вникати в це самостійно | Використовуючи такий хостинг не вийде використовувати важкі скрипти |
Через те, що на такому hosting розміщується кілька сайтів – це небезпечно. Якщо один з ресурсів підчепить вірус або на ньому буде розміщений незаконний контент – його заблокують, відповідно всі ресурси на цьому хостингу будуть закриті |
Віртуальні виділені сервери (VPS / VDS)
Цей тип хостингу має на увазі під собою окремо виділене місце на сервері з усіма правами адміністратора, що дає можливість встановити на сервер будь-яке програмне забезпечення. Virtual private / dedicated serve непоганий варіант для середніх проектів і інтернет-магазинів.
Плюси | Мінуси |
Своя операційна система на кожній віртуальній машині | Складність в управлінні. Необхідно або найняти грамотного фахівця, або підтягти теорію |
Всі потужності сервера належать одному сайту, і якщо користувач не буде їх витрачати на всі 100%, то вони не розподіляються на інші сайти | Є ризик постраждати через інші сайти |
Права адміністратора в управлінні налаштувань | Завищена вартість |
Є можливість ставити програмне забезпечення |
Чим відрізняються VDS і VPS
Під VPS мається на увазі технологію ОреnVZ, тобто віртуалізація за допомогою операційної системи. Дана технологія реалізується тільки на рівні ОС Linux і має жорсткі рамки:
- Дистриб’ютори тільки з Linux.
- Файлова система – ext4.
А під VDS мають на увазі технологію KVM, тобто задіюється апаратна віртуалізація (за рахунок гіпервізора). До сильних сторін такої технології можна віднести:
- Робота з будь-якої ОС, включаючи WIndows.
- Форматування дискового простору.
- Можливість управляти сервером.
- Висока приватність.
Виділені сервери
Виділений dedicated сервер – це хостинг, де всі потужності в розташуванні користувача. Його орендує одна людина і не ділить з іншими користувачами. Абсолютно весь контроль в руках користувача, а хостер відповідає тільки за апаратну частину. Це найдорожчий варіант і він підійде великим сайтам. До переваг такого варіанту можна віднести:
- Доступ до сервера належить тільки тому, хто його орендує.
- Безпечний.
До недоліків можна віднести його ціну і те, що налаштувати його самостійно не так легко.
Хостинг для реселерів
Реселінг хостингу являє собою можливість створити власну хостінгову компанію і продавати хост, але вже під своїм або іншим брендом. По суті можна сказати – це ваш бізнес, але тільки з технічною підтримкою хостера. Непоганий бізнес без істотних капіталовкладень. Що, до речі, теж непогано. Ризики мінімальні.
В даному випадку обов’язки розподіляються так:
Провайдер | Реселлер |
Всі функції апаратної частини | Виставляє власні ціни на хостинг |
Адміністрування сервера | Пропонує хостинг під своїм брендом |
Консультація і технічна допомога реселлеру | Надає допомогу своїм клієнтам |
Колокейшен хостинг
Colocation чимось схожий на VDA проте в даній ситуації користувач оренди не сервер, а простір в дата-центрі провайдера. Устаткування необхідно купити і встановити самостійно. Дата-центр виділяє інтернет-канал. Такий варіант хостингу підійде тим, хто вже має допоміжне обладнання і передбачає розмістити там свій проект, але у нього немає умов, для розміщення цього обладнання. Можна порівняти з класичною орендою офісу.
Необхідно врахувати наступне:
- Перед тим, як розмістити своє обладнання в data центрі воно повинно пройти спеціальну експертну оцінку. Важливо, щоб усе відповідало прописаним стандартам.
- Технічні фахівці дата-центрів не надають ніякої технічної підтримки вашого ПО. Тобто необхідно володіти технічними навичками, або просто замовити послуги системного адміністратора.
- Якщо ваше обладнання різко виходить з ладу, то ремонтувати його доведеться самостійно.
Як вибрати дата-центр для розміщення свого сайту
Від правильно обраного дата-центру залежить і робота сайту. Розглянемо на що звертати увагу при виборі ЦОД.
- Технічні характеристики. Це перше, на що варто звернути увагу. Такий центр повинен володіти необхідними системами: електроживлення, воно повинно бути безперебійним; система охолодження; система сигналізації і пожежогасіння (тільки газове); герметичність залу. Обов’язково уточніть, як центр вирішує питання з пилом.
- Рівень надійності. Їх існує чотири варіанти: TIERI I, TIERI II, TIERI III, TIERI IV. Чим вище значення, тим і надійніше компанія.
- Безпека. У нормальних, надійних центрах, безпека стоїть на першому місці. Проста людина з вулиці не зможе туди потрапити. Важливо, щоб там було відеоспостереження.
- Канали зв’язку. Очевидно, що звертаючись в дата-центр користувач шукає високошвидкісний Інтернет. Відразу уточніть цей момент і не забудьте запитати вартість послуги.
- Технічна підтримка. Важливо працювати з досвідченим персоналом, який вирішує питання оперативно і грамотно.
- Угода. Всі ЦОД пропонують гарантію на послуги, що надаються. Підписується угода про обслуговування, SLA. У ній вказуються обов’язки сторін. Важливо звернути увагу на всі умови і лише після, підписувати договір.
- Розширення. Якщо в майбутньому ви збираєтеся розширюватися, то потрібно відразу уточнити, чи можна буде доставляти своє обладнання в обраному дата-центрі в подальшому.
Не варто зупиняти свій вибір на першому ліпшому дата-центрі. В ідеалі просто подивитися кілька варіантів, попросити, щоб вам провели екскурсію. Огляньте приміщення, поспілкуйтеся з тими, хто вже розмістив там своє обладнання (таких людей можна знайти на тематичних форумах). Якщо при виборі врахувати всі пункти, зазначені вище, то ЦОД буде підібраний правильно.