Веб студія » Блог » Що таке бекап і навіщо потрібно робити резервне копіювання?
Дата публікації: 15 Лютого 2021

Що таке бекап і навіщо потрібно робити резервне копіювання?

Зміст:

Ніхто не застрахований від того, що важливі дані можуть видалитися, пошкодитися і т.д. Звичайно, після того, як це вже сталося, махати руками пізно, необхідно заздалегідь захистити себе. Як це зробити? Все просто – використовувати резервне копіювання, його називають “бекап”. Особливо це важливо тим, хто має свій сайт. У даній статті ми розглянемо, що означає резервне копіювання і навіщо воно потрібне.

Що таке бекап

Бекап, резервне копіювання являє собою процес створення копії важливих файлів на додатковому носії. Напевно кожен стикався з тим, що дані з комп’ютера можуть пошкодитися або зруйнуватися в принципі і якщо у вас немає копії, то відновити важливі документи неможливо. Отже, таке копіювання служить своєрідним рятівним колом, яке допоможе відновити потрібні дані. Крім того, бек-ап знадобитися і в разі, якщо основний пристрій недоступний. Наприклад ви здали свій комп’ютер в сервісний центр або втратили телефон. А якщо ми говоримо про сайт, то проблеми можуть виникнути з хостингом. Маючи резервну копію файлів можна видихнути, адже все найцінніше на місці.

Навіщо потрібне резервне копіювання?

І так, ми вже зрозуміли, що таке додаткове копіювання необхідне для того, щоб відновити важливі дані (файли, папки), які загубилися або зруйнувалися. Логічно, що скопійовані файли не потрібно зберігати на тому ж комп’ютері або ноутбуці. Важливо, щоб вони були на іншому додатковому пристрої. Це може бути флешка або жорсткий диск. Але про це ми розповімо далі.

Логічно, що таке копіювання не було б потрібно, якби файли не губилися і не пошкоджувалися. І тут потрібно розуміти, що впливає на втрату даних, які причини? Розглянемо найпоширеніші:

 1. Проблеми з ПК. Наприклад поламався жорсткий диск. Повірте, він не попередить вас про те, що завтра він виходить з ладу. Не виключено, що ваш диск бракований. Флеш-пам’ять не надійний носій інформації. Запам’ятайте, що ненадійно довіряти важливі дані одному пристрою.
 2. Різні програмні збої. Так як програми пишуть люди, а вони можуть помилятися, то не варто виключати і програмний збій. Він може вплинути на те, що ОС не завантажиться. А різного роду помилки легко стануть причиною пошкодження документів, фотографій і т.д.
 3. Не варто виключати і той факт, що пристрій з інформацією можуть просто викрасти.
 4. Програми-шкідники і віруси. Так як ми 99% свого часу проводимо в інтернеті, не варто забувати і про віруси. Файли можуть або видалити або зашифрувати. Говорячи про антивіруси, то вони не завжди можуть врятувати ситуацію.
 5. Людський фактор. Так, як не дивно, але користувач може сам ненавмисно видалити свій документ, або забути куди поклав і як назвав.

Причини цілком логічні і кожен стикався хоча б раз з однією з ситуацій. Ті, хто встиг зробити резервне копіювання не особливо постраждали. Власники сайтів обов’язково повинні робити резервне копіювання, адже втрата особистої фотографії – це одне, а ось втрата файлів сайту – зовсім інша ситуація.

Види бекапів

Копіювання в принципі необхідно і простій людині, адже буде шкода, коли всі ваші фотографії просто видаляться. Однак важливість бекапа сайту складно переоцінити, особливо якщо вихідний матеріал недоступний. Уникнути проблем можна якщо просто дотримуватися таких принципів: регулярність копіювання (можна зробити автоматизоване копіювання), ізольованість, цілісність (після копіювання потрібно перевірити якість файлів, щоб подальше копіювання було актуальним).

Існує кілька типів копіювання, розглянемо докладніше.

FTP-бекапи

Такий варіант копіювання передбачає під собою оренду певного обсягу дискового простору на FTP-сервері (сервер працює по протоколу передачі файлів). На такому носії простір розділено за допомогою різних облікових записів. Кожен користувач може завантажити на сервер необхідну кількість даних, але тільки за допомогою протоколу FTP. Зробити це можна вручну або використовуючи хостінгову панель. Один з найпоширеніших спосіб копіювання. Можна в будь-який момент скачати дані на віддалений сервер або з нього. Ftp – системи використовують при створенні сайтів.

CDP-бекапи

Дане скорочення з англійської перекладається як безперервний захист даних. Резервна копія створюється шляхом автоматичного збереження змінених даних. Тут схема полягає в наступному: встановлений CDP-агент розбиває жорсткий диск на блоки і передає дані по черзі на CDP-сервер (сховище резервних копій). Процес копії прискориться за рахунок того, що при наступних зверненнях будуть передаватися тільки ті блоки, в яких вже відбулися зміни. Крім того, це дозволяє зменшити кількість використовуваного діалогового простору.

HDD-бекапи

Даний процес передбачає збереження копії даних на окремих жорстких дисках. Такий процес можна здійснювати або самостійно, або автоматизувати процес використовуючи спеціальне програмне забезпечення.

Хмарні бекапи

За назвою очевидно, що в такому варіанті файли зберігаються на хмарних сервісах, які представляють собою онлайн-сховище даних, об’єднаних в загальну мережу.

Снапшот (snapshot)

Незважаючи на те, що снапшот є моментальний знімок файлів системи і не являє собою резервне копіювання в повному сенсі слова. Але при цьому всьому снапшот можна використовувати і в якості бекапа.

SnapShot являє собою знімок віртуальної машини в певний момент часу. На час зйомки робота комп’ютера зупиняється на секунду, після чого продовжує працювати в колишньому режимі. Здійснити цю процедуру можна або на сторінці з дисками, або на сторінці з віртуальними машинами. Перевага таких знімків в тому, що вони важать зовсім небагато і зберігаються вони на сторінці з дисками. Зроблені знімки між собою з’єднуються, утворюючи певний ланцюжок, видаляючи одне фото, “сусіди” об’єднуються. Можна робити близько 60 таких знімків, щоб нічого не упустити, але варто пам’ятати, що снапшот теж перевантажує ОЗУ.

Основний плюс використання саме такої системи в тому, що суть її роботи відрізняється від стандартного бекапа. Backup – тривалий процес архівування певної ділянки системи (або системи повністю). Він вимагає призупинення операцій над ділянкою файлів, які потрібно скопіювати. А ось якщо використовувати знімок файлів нічого зупиняти не потрібно.

Що потрібно копіювати?

Резервне копіювання важливе і не варто ігнорувати цей процес. Але важливо розуміти, що є певні файли, які необхідно дублювати в першу чергу.

 • Фотографії та робочі документи.
 • Різні замітки і контакти.
 • Файли налаштувань необхідного ПО.
 • Закладки браузера і інформація збережена з Мережі.
 • Інші дані, які складно відновити. Не варто копіювати те, що можна легко знайти в Інтернеті (наприклад, музику, фільми і т.д.)

Якщо ми говоримо про сайт, то необхідно повністю копіювати всі його дані.

Скільки має бути копій?

В ідеалі мати кілька копій, 3-4, при цьому вони повинні знаходитися на різних носіях (можна використовувати всі носії, які ми перерахували вище). Важливо запам’ятати золоте правило резервного копіювання: копії важливих даних необхідно зберігати в трьох різних місцях, на трьох різних носіях. Наприклад, одна копія на сервері в Інтернеті, друга на жорсткому диску, третя на флешці. Звичайно ви можете зберігати одну з копій в іншому місті, але це за бажанням. Але в будь-якому випадку пам’ятайте, що всі копії повинні перебувати окремо від вашого ПК.

Куди робити бекап?

Ми вже говорили про те, що зберігати бекап необхідно в надійному місці (але не поспішайте орендувати комірку у Швейцарському банку). Надійним місцем можна вважати зовнішній носій інформації.

Розглянемо кращі варіанти:

 1. Зовнішній жорсткий диск. Надійне пристрій, але при цьому вимагає дбайливого догляду (він зовсім не любить падати зі столу).
 2. DVD-диск. Такий носій не боїться падінь, але швидкість запису не найвища. А ось зручність запису залежить від якості самого диска.
 3. Флешка, вона ж USB-накопичувач. Переваги: ​​невеликий розмір, простота у використанні. Але не сильно надійні. Відразу відзначимо, що в ідеалі флешку використовувати як додатковий пристрій для резервного копіювання.
 4. Хмара. Непоганий варіант, так як у користувача є можливість отримати дані з будь-якого пристрою, де є доступ в Інтернет.

Якщо ви дійсно цінуєте дані, які копіюєте, то скористайтеся відразу усіма пристроями для зберігання.

Як зробити резервне копіювання (бекап)?

Ви можете здійснити процес бекапа вручну або використовувати спеціальну програму. До слова останній варіанти набагато спрощує копіювання. Але в будь-якому випадку, який би варіант ви не вибрали, будь-який з них зводиться до чотирьох простих дій:

 • Підключити зовнішній накопичувач.
 • Скопіювати необхідні дані.
 • Обов’язково перевірити копію.
 • Відключити накопичувач, через безпечний “вихід”.

Щоб файли не займали багато місця, заархівуйте їх. Якщо ви вибираєте автоматичний варіант, то програма сама зробить це.

Як часто робити резервне копіювання (бекап)?

Очевидно, що копіювання файлів краще робити регулярно. Завдяки бекапу можна уникнути достатньої кількості проблем, особливо якщо у вас свій сайт і на хостингу відбулися проблеми. Та й в принципі, будь-яка втрата важливого документа може призвести до складнощів.

Необхідно регулярно робити резервну копію важливих файлів і чим частіше ви будете робити бекап, тим менше роботи вам доведеться виконувати після відновлення. Наведемо один приклад, який дасть розуміння того, як часто потрібно робити бекап.

Ви пишете дипломну роботу, раз у три дні по 5-7 сторінок. Кожен раз, після внесення змін ви зберігаєте їх. Таких прикладів можна наводити безліч.

А говорячи про сайти, то необхідно робити резервну копію раз на місяць (можна два рази), не рідше.

Головні правила резервного копіювання!

Начебто в процесі копіювання немає нічого складного, та й зрозуміло, що проводити таку процедуру необхідно з певною регулярністю. Є кілька правил, або порад, які дозволять зробити процедуру бекапа правильною.

 1. Робіть резервну копію регулярно. Очевидно, що чим частіше ви робите бекап, тим менше роботи доведеться виконувати після відновлення.
 2. У вас має бути кілька копій на різних носіях. Крім того, один з варіантів повинен знаходиться в іншому будинку, квартирі, місті і.т.д. А взагалі, краще одну копію зберегти на жорсткому диску, а другу на хмарі. Так буде надійніше.
 3. Після того як провели процедуру бекапа, відразу відключіть накопичувач від ПК, щоб уникнути впливу вірусів.
 4. Краще робити резервну копію для всіх своїх пристроїв. Для ноутбуків, стаціонарних комп’ютерів, смартфонів і планшетів.
 5. Кожен раз, перевіряти створені копії. Не виключена така ситуація: ви зробили бекап ПК, але не перевірили, що файли не читаються. Але проблема в тому, що про це ви дізнаєтеся лише при відновленні даних. Добре, якщо це буде непотрібна фотографія сусідського кота, а уявіть, якщо це буде ваш сайт?

Але що ж робити, якщо ви не встигли створити резервну копію, а файл ненавмисно видалили? Якщо ви згадали про це до того, як очистили кошик, то можете відновити видалений документ / фото. А ось якщо ви почистили кошик, то швидше за все відновити дані буде важко або навіть неможливо. Все залежить від того, скільки часу минуло після видалення. Справа в тому, що після очищення кошика самі файли ще деякий час знаходяться на жорсткому диску і їх можна відновити, але для цього доведеться використовувати спеціальні програми. Якщо ви не розбираєтеся в цьому, краще залишити це професіоналам.

З цього абзацу можна зробити висновок: краще зробити резервну копію важливих файлів до того моменту, поки з ними щось трапиться.

5/5 - (1 vote)
Технічний директор, студії BRAINLAB

Залишити відповідь

Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені *

Хочете зробити щось велике?
Дозвольте допомогти вам.
Чи готові? Зв'яжіться сьогодні.

Зв'яжіться з нами!

info@brainlab.com.ua

Наш офіс

Україна, Київ

вулиця Євгена Сверстюка, 19

Номер телефону

+380953078885

Ми в соцмережах

Калькулятор вартості сайту Brainlab

Цікавить вартість розробки сайту? Наш калькулятор дає можливість вивчити вартість кожного етапу і підібрати відповідний під бюджет варіант.
1. Тип сайту
Сайт візитка

Невеликий сайт, як правило, складається з декількох веб-сторінок (до 5), містить основну інформацію про організацію, приватну особу, компанію.

Детальніше про сайт
Landing Page

Це посадкова сторінка, основне завдання якої, спонукати користувача зробити цільову дію. Така дія може бути направлена на оформлення замовлення, онлайн оплату або отримання контактних даних користувача.

Детальніше про сайт
Корпоративний
сайт

Багатосторінковий сайт, зазвичай містить багаторівневу структуру, особистий кабінет, форми зворотнього зв'язку. Такий сайт може бути спрямований як на взаємодію з існуючими клієнтами та партнерами, так і на залучення нових.

Детальніше про сайт
Сайт-каталог

Являє собою багатосторінковий сайт з багаторівневою структурою. Такий сайт містить каталог продуктів компанії, є можливість вказувати ціни, знижки, акції, розділяти контент для різних груп користувачів (опт / роздріб).

Детальніше про сайт
Інтернет магазин

Інтернет-магазин, який містить каталог товарів компанії, з можливістю фільтрації і сортування. Користувачі можуть оформити замовлення, оплатити онлайн, зареєструватися, брати участь в програмі лояльності.

Детальніше про сайт
2. Дизайн
3. Верстка
4. Движок CMS
Тип сайту: Не вибрано
0 $
Дизайн: Не вибрано
0 $
Верстка: Не вибрано
0 $
Движок CMS: Не вибрано
0 $
Приблизна вартість: 0 $
Приблизні терміни: 0 днів

Хочете зробити щось велике?
Дозвольте нам допомогти вам.

Чи готові? Зв'яжіться сьогодні.
Заповніть поле
Заповніть поле
Заповніть поле
Дякую за заявку!

Наші менеджери зв'яжуться з вами найближчим часом.